Nacházíte se v archívu roku 2020 - aktuální ročník naleznete zde.

Hosté

Lednická Karin

Karin Lednická se narodila v Karviné, vyrostla v Havířově a nyní žije v Ostravě. Dá se tedy říct, že celý život strávila v regionu, jehož historii se věnuje ve svém románovém debutu Šikmý kostel.

Měla v úmyslu studovat knihovnictví a žurnalistiku, ale to jí bohužel z různých důvodů nevyšlo. Zvolila tedy jinou průpravu k psaní, poněkud undergroundovější, a v závěru osmdesátých let vykonávala roztodivné profese v Benzině, Narexu, Tesle, chemičce a nakonec také působila ve velkoobchodě plastovými výlisky.

Začátek devadesátek jí umožnil dostat se k vytoužené profesi: dělala zprávařku v jednom z prvních soukromých rádií a věnovala se kulturní publicistice pro regionální periodika.

Pak se sebrala a odjela do Londýna, kde studovala angličtinu a anglickou historii; po návratu nějaký čas překládala beletrii a v roce 1997 založila nakladatelství Domino, které svého dvacetiletého působení na českém knižním trhu vydalo přes tisíc knih.

 

Kde se s ní setkáte?

Křest knihy Šikmý kostel 29. února 13:00 – 13:50, Nakladatelská scéna. Hosté: Alena Mornštajnová, Tomáš Macura

 

ŠIKMÝ KOSTEL

Románová kronika ztraceného města, léta 1894–1921

            Románová kronika ztraceného města. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavních budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny.

            Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat.

            Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne.

            Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie.  


Partneři festivalu
Mediální partneři
Mediální podpora

Knižní festival Ostrava

Vystavující

Nakladatelé, vydavatelé, distributoři

Zóna malých nakladatelů

Knihovny, univerzity, galerie

Herní zóna / workshopy / tvůrčí dílny

Ostatní

NAVŠTIVTE NÁS NA KNIŽNÍM FESTIVALU V OSTRAVĚ
28. - 29. února 2020

Pořadatel

Černá louka s.r.o.
Ostrava - Moravská Ostrava
702 00

IČ: 26879280
DIČ: CZ26879280

Ředitel festivalu

Jan Šumbera
+420 604 805 095
jan.sumbera@cerna-louka.cz

Programová ředitelka festivalu

Jana Juříčková
+420 775 612 283
jana.jurickova@cerna-louka.cz

Marketing festivalu

Jana Jílková
+420 606 035 557
jana.jilkova@cerna-louka.cz