Nacházíte se v archívu roku 2020 - aktuální ročník naleznete zde.

O vystavujících

Nakladatelé, vydavatelé, distributoři

 

Albatros Media (stánek č. 1128)

Skupina Albatros Media a.s. dosáhla v loňském roce konsolidovaných tržeb ve výši cca 750 mil. Kč. Její produkce pokrývá více než 17 % nakladatelského trhu v České republice; každoročně uvede na trh více než 2 000 nových knih. Vedle osmnácti samostatných nakladatelství (Albatros, CooBoo, Plus, Motto, Domino, XYZ, CPress, ComputerPress, BizBooks, Edika, Management Press, B4U Publishing, Fragment, Egmont, Kniha Zlín, Vyšehrad, Panteon a Valer) vlastní Albatros Media také prodejce elektronických knih Palmknihy.cz a vydává knihy v rámci partnerského projektu Edice České televize.

Více: www.albatrosmedia.cz/

FB: https://www.facebook.com/albatrosmediacz/

 

PEMIC BOOKS, KNIHCENTRUM.cz, BOOKMEDIA (stánek č. 1125)

PEMIC BOOKS a.s. bude mít na festivalu stánek, který nabídne české i zahraniční tituly různých žánrů prostřednictvím oblíbeného knihkupectví KNIHCENTRUM.cz. Pokud s sebou vezmete i děti, nenechte si ujít kreativní tvoření, které připraví nakladatelství BOOKMEDIA.

Více: www.pemic.cz , www.knihcentrum.cz , www.bookmedia.cz

FB: https://www.facebook.com/KNIHCENTRUM.cz/

 

Host - vydavatelství (stánek č. 108)

Vydává kvalitní českou prózu a poezii, překladovou beletrii, detektivní romány, thrillery, sci-fi a fantasy, literaturu pro děti a mládež, literární teorii a naučnou literaturu. Je spoluvydavatelem literárního měsíčníku HOST.

Více: www.hostbrno.cz

FB: https://www.facebook.com/hostbrno

 

Nakladatelství Books & Pipes (stánek č. 1116)

Nakladatelství, které má styl. Brněnské nakladatelství s dlouholetou tradicí a zkušeností. Specializuje se převážně na vydávání odborné a nekomerční literatury.

umění & architektura / politika & společnost / kultura & vzdělávání / literatura pro děti

Více: www.bookspipes.cz

FB: www.facebook.com/bookspipes

  

Nakladatelství MOBA (stánek č. 130)

Nakladatelství MOBA patří mezi největší nakladatelské domy v České republice. Vydává kvalitní knihy v mnoha edicích, jako jsou Severská krimi, Historický román, Světová krimi, Historická krimi, Literatura faktu, Původní česká detektivka, Společenský román nebo Rádce.

Více: www.mobaknihy.cz

FB: https://www.facebook.com/moba.cz/

 

Nakladatelství JOTA (stánek č. 180)

Nakladatelství JOTA vydalo za téměř 30 let své existence více než 2 500 titulů v několika edičních řadách: Beletrie, Populárně naučná, Pro děti a mládež, Literatura faktu a military, Biografie, Cestopisy, Turistické průvodce Bradt a Rough Guides. 

Více: www.jota.cz/

FB: https://www.facebook.com/JOTA.nakladatelstvi

 

Nakladatelství Šulc-Švarc (stánek č. 1127)

Působí nepřetržitě na knižním trhu od roku 1991. V 90. letech vydalo více než dvě desítky překladů, ale od začátku se soustředilo na spolupráci s českými spisovateli.
Vydává především krásnou literaturu (romány, prózy, poezii), vedle ní knihy pro děti a mládež a v nezanedbatelném počtu také věcnou literaturu. Ke kmenovým autorům nakladatelství patří Ludmila Vaňková, Magda Váňová, Jiří Žáček, Iveta Svobodová, Boris Pralovszký, Jana Pechmanová, Iva Lecká.....
Vydání Saturnina Zdeňka Jirotky s ilustracemi Michala Hrdého v nakladatelství Šulc-Švarc vyhrálo v roce 2009 anketu Kniha mého srdce.

Na Knižním festivalu v Ostravě představí nový román své kmenové autorky Magdy Váňové, Mlsná Huba. 

Více: www.sulc-svarc.cz

FB: https://www.facebook.com/sulcsvarc

  

Vydavatelství Mladá fronta (stánek č. 114)

Nakladatelství Mladá fronta, nejstarší kontinuálně fungující nakladatelství v ČR. 

Více: www.mf.cz/

FB: https://www.facebook.com/Mladafronta.as/?business_id=794610710673478

 

Presco Group (stánek č. 1154)

Nakladatel a distributor kalendářů, diářů, notesů, knih a školních potřeb. Na českém trhu působí od roku 1995. Knihy vydává pod vlastními značkami ELLA & MAX a PRESCO BOOKS. Školní potřeby vyrábí pod značkou BAAGL. 

PRESCO GROUP letos na veletrhu uvede řadu zajímavých novinek. Značka Ella a Max nabídne další kvalitní čtení pro děti: za mnohé zmiňme třeba úžasnou, bohatě ilustrovanou knihu Odvážné sny, která přináší třicítku inspirativních medailonků obdivuhodných českých osobností, jež dokázaly proměnit své sny ve velké věci a činy. Dále nesmí vaší pozornosti ujít novinky z nejoblíbenějších a také nejprodávanějších edic, jimiž jsou série leporel Velké knížky pro malé vypravěče a samolepkových knížek Šaty pro… Na malé vypravěče čeká fascinující pravěký svět DINOSAURŮ a milovnice šatů a módy ze všech koutů světa nadchnou překrásné garderóby indické panenky Ašny nebo pařížské baletky Emmy. Svou zbrusu novou, originální a inovativní kolekci aktovek, batohů a dalších školních potřeb zde pak představí značka BAAGL. Máte se skutečně na co těšit!    

Více: www.prescogroup.cz

FB: www.facebook.com/prescogroup.cz

 

Národní památkový ústav (stánek č. 1262)

Ostravské odborné pracoviště Národního památkového ústavu se zabývá ochranou, poznáváním a dokumentací památek na území Moravskoslezského kraje. Poskytujeme poradenství i metodickou pomoc. Zajišťujeme odborný dohled při obnovách. Organizujeme přednášky, výstavy a komentované prohlídky, vydáváme publikace. 

Na festivalu představíme vydávané tituly Metodického centra průmyslového dědictví, které zkoumá památky výroby, těžby, dopravy, spojů a skladování. Novinkami jsou druhá, rozšířená a aktualizovaná vydání titulů:

Kulturní dědictví Severní dráhy císaře Ferdinanda od autorky Aleny Borovcové

Kulturní dědictví Vítkovických železáren od autorů Miloše Matěje, Ireny Korbelářové a Ludvíka Tejzra

Více: www.npu.cz 

FB: www.facebook.com/pamatkariostrava

 

Nakladatelství Sun (stánek č. 1277)

Nakladatelství Sun, s.r.o. vzniklo v roce 2005.Těžiště produkce našeho nakladatelství je v knihách pro děti předškolního a školního věku.Pro nejmenší nabízíme leporela, knížky do vany, látkové knížky, knížky s velkými puzzlíky, zvukové knížky, prostorová leporela a mnoho dalších.Pro předškoláky pohádky, ale i cvičebnice, v nichž si procvičí zábavnou formou tahy a čáry, barvy, čísla a jiné dovednosti. Vedle toho vydáváme také soustu omalovánek a samolepkových knížek.Pro větší děti nabízíme první čtení, různé encyklopedie, knihy plné rad a triků, knihy o české historii, oblíbené dětské detektivky a spoustu dalších.

Více: www.sun-knihy.cz

 

One Hot Book (stánek č. 103)

Vydáváme audioknihy současných světových a českých autorů i klasiku a osobitou tvorbu pro děti.  Audiokniha pro nás není pouhým převyprávěním textu, ale uměním vzniklým ze spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci. Náš profesionální přístup zahrnuje kompletní produkci včetně dramaturgie, hudby a designu.

Více: www.onehotbook.cz 

 

MYSTERY FILM (stánek č. 135)

Knížky Arnošta Vašíčka o pátrání po mimozemských civilizacích, o nevysvětlených archeologických nálezech, historických otaznících, tajemných úkazech, paranormálních jevech a jiných záhadách.

Více: www.mysteryfilm.cz 

 

Seqoy (stánek č. 1114)

Distribuce sci-fi, horroru, fantasy a komiksů.

Více: www.seqoy.cz

 

Nakladatelství Hejkal (stánek č. 119)

Nakladatelství Hejkal vydává především českou a překladovou (finskou a nově i rakouskou) beletrii a spolupořádá 30. Podzimní knižní veletrh, který bude 23. a 24. října 2020 v Havlíčkově Brodě.

Více: www.hejkal.cz

FB: www.facebook.com/podzimknihyHavlBrod | www.facebook.com/nakladatelstvihejkal 

 

Portál s.r.o. (stánek č.1218)

Knihy a časopisy z oblasti vzdělání a výchovy, pedagogika, psychologie, sociologie, sociální práce, nápady, hry, tvořivost, spiritualita. 

Více: www.portal.cz

 

Albi (stánek č. 127)

Přední český výrobce a distributor deskových her, přáníček, dárků obalových materiálů a Kouzelnéhočtení.

Více: www.albi.cz

FB:  www.facebook.com/AlbiCR 

 

Země Světa (stánek č. 139)

Cestopisný měsíčník.

Více: www.zemesveta.cz

 

Nakladatelství Paseka (stánek č. 1173)

Nakladatelství Paseka, tradiční české nakladatelství. Překladová a tuzemská beletrie, non-fiction, komiksy, dětská literatura a další žánry.
Jsme rádi, že s námi děláte Paseku.

Více. www.paseka.cz

 

AudioStory (stánek č. 132)

Vydavatelství a produkce audioknih s 29.letou tradicí na českém trhu. Zaměřujeme se na klasická i moderní literární díla pro všechny věkové kategorie posluchačů. AudioStory - Knížky do ucha.

Více: www.audiostory.cz

FB: www.facebook.com/AudioStory.cz 

 

Madal Bal a.s. (stánek č. 129)

Nakladatelství Madal Bal vydává oblíbené kartičky s aforismy, duchovní literaturu a hudbu, magnety s citáty. Pořádá také bezplatné kurzy meditace. Na výstavě poskytujeme 25% slevu.

Eshop: zijdobre.madalbal.cz

Více: knihy.madalbal.cz

 

Česká televize, Televizní studio Ostrava (stánek č. 136)

Pod značkou Edice ČT se Česká televize od roku 2006 věnuje vydavatelské činnosti ve snaze přiblížit divákům oblíbené pořady a osobnosti spojené s Českou televizí na DVD či formou knih. Populární postavičky z dětských pořadů ztvárňuje i jako hračky, soutěžní formáty připravuje do podoby společenských her. Produkce z vydavatelství České televize je k dostání u všech dobrých knihkupců a prodejců.

Více: www.ceskatelevize.cz

 

Nakladatelství Olympia (stánek č. 1126)

Více: iolympia.cz

 

Dianetické centrum z.s. (stánek č. 1130)

Naše nakladatelstvi je NEW - ÉRA vydává duchovní a filozofickou literaturu. Knihy a kurzy na zlepšení života.

Knihy, které budou na výstavě a už i byly, tak oslovují a zvládají účinky mysli na tělo. A můžou se zmírnit takové věci jako jsou např. Psychosomaticke nemoci.  

Více: www.dianetika.cz

 

Litera Silesia s.r.o. (stánek č.1132)

Nakladatelství Littera Silesia vydává knihy Evy Tvrdé. Letos představujeme novinku: dvojjazyčné čtení Očima vidět/Očami vidźeć (novela v češtině a stejná novela i po našemu).

Více: www.evatvrda.cz

 

Nakladatelství Epocha (stánek č. 1212)

Literatura faktu a historie, nově je velký prostor věnován fantastice - řada FANTASTICKÁ EPOCHA, která přináší tituly v žánrech sci-fi, fantasy a hororu. Součástí edičního profilu jsou také témata kulturně historická, dále memoáry, odborná literatura a příručky. V menší míře vydává Epocha i beletrii.

Více: www.epocha.cz

 

Nakladatelství Kazda (stánek č. 1133)

Nové nakladatelství pro kulturu ducha a harmonický vztah mezi člověkem a přírodou. Výjimečné knihy, které inspirují a přinášejí radost.

Více: www.knihykazda.cz 

 

Zastoupení Evropské komise v ČR (stánek č. 1265)

Stánek „Humor sbližuje“: Víte, jaké vtipy říkají Švédové o Norech? Chcete si přečíst evropskou poezii v českých překladech? Jste rádi v obraze, ale nechcete nalítnout dezinformačním webům? 

Přijďte si zasoutěžit, podiskutovat a dozvědět se spoustu zajímavých informací na stánek Zastoupení Evropské komise v ČR. 

Soutěžíme o čtečku Kindle, knihu „Humor sbližuje“, jedinečnou kolekci nejlepších vtipů zemí EU (včetně Spojeného království) a představujeme putovní výstavu evropských básní „Poezie na kolečkáchׅ“. 

Navštivte nás v sobotu 29. 2. od 13:00 do 16:00 na stánku a získáte zdarma vlastní portrét od populárního karikaturisty Václava Šípoše.

Více: www.evropska-unie.cz

FB: www.facebook.com/EvropskakomisevCR

 

Křesťanské společenství Ostrava (stánek č. 1146)

Církev Křesťanské společenství Ostrava již třetí rok přichází s nabídkou pro širokou veřejnost - možnost nejen si přečíst krátkou pasáž z Bible - ale i zároveň ji vlastnoručně opsat na připravené archy papíru. Po napsání každý obdrží památeční certifikát.

Více: www.kaesostrava.cz   

 

Lingea (stánek č. 1320)

Lingea s.r.o. se věnuje vývoji jazykových aplikací a tvorbě vlastních jazykových titulů od r. 1997 a to jako softwarová firma, vydavatel knih a překladatelská agentura. Působíme v Česku, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Rumunsku,  Srbsku a Slovinsku, dohromady nabízíme na 500 knižních titulů. Jsme také předním dodavatelem jazykových technologií a partnerem významných světových vydavatelů, jako jsou HarperCollins Publishers, Pearson Education, Oxford University Press, Robert a další. Naše aplikace používají zákazníci v Evropě, USA, Brazílii, Mexiku, Číně a Koreji.

Více: www.lingea.cz

FB: www.facebook.com/Lingea.cz

 

Preston Hitech (stánek č. 1175)

PRESTON HITECH je malé ostravské nakladatelství, které vydává knižní publikace od roku 2013. Zaměřuje se zejména na tvorbu začínajících autorů píšících prózu, poezii, divadelní a rozhlasové hry.

Více: www.prestonhitech.cz

 

Mytago (stánek č. 1312)

Mytago je malé žánrové nakladatelství specializující se na hry na hrdiny, gamebooky a fantastiku. Mezi nejznámější tituly patří slavná série gamebooků Lone Wolf.

Více: https://mytago.cz

FB: www.facebook.com/mytago.cz

 

Nakladatelství Slovart (stánek č. 1217)

Nakladatelství vydává převážně ilustrované populárně-naučné knihy pro děti a dospělé, umělecko-naučné, obrazové a encyklopedické publikace. Dovoz a vývoz knih (monografie, architektura, design, fotografie).

Více: www.slovart.cz

FB: www.facebook.com/Slovart.cz

 

Týdeník Respekt (stánek č. 1322)

Respekt každý týden nezávisle komentuje aktuální domácí i zahraniční dění. Zabývá se politikou, ekonomikou a historií, společenskými tématy a trendy, sleduje novinky v oblastech vědy a výzkumu, velkou pozornost věnuje kultuře. Na jeho stránky přispívá řada významných osobností z různých oblastí lidské činnosti. Redaktoři Respektu pravidelně získávají prestižní novinářská ocenění a jsou autory oceňovaných knižních publikací. Hlavními znaky týdeníku jsou nezávislá žurnalistika a kvalitní novinářská práce.

Více: www.respekt.cz 

FB: www.facebook.com/tydenikrespekt

 

 

Zóna malých nakladatelů

 

Jan Horák (stánek č. 124)

OD FLAMINGA K PLAMEŇÁKŮM – příběh nejslavnější ostravské kapely; Jan Horák

Marie Rottrová, Petr Němec, Hana Zagorová, Pavel Novák, Věra Špinarová, Jaromír Löffler, Jaroslav Wykrent – jména zpěváků kapely, kterou založil v roce 1966 Richard Kovalčík. Kniha bohatá na autentické vzpomínky protagonistů a pamětníků, dobové dokumenty a spoustu dosud nezveřejněných fotografií.

FB: https://www.facebook.com/kaktus.cerveny

 

Eva Gmentová (stánek č. 1123)

Malé autorské nakladatelství s knihami pro děti a dospělé.

Více: www.knihy-radosti.cz 

FB: www.facebook.com/gmentova 

 

Cesta domů (stánek č. 106)

Jsme malé nakladatelství, které se snaží přispět ke zlepšení informovanosti o umírání, smrti a péči o umírající. Vydáváme publikace pro odborníky i laiky, nemocné i pečující, ale i pro děti a jejich rodiče, studenty a učitele. Zároveň připravujeme i různé typy papírenského zboží.

Více: www.eshop.cestadomu.cz 

FB: www.facebook.com/dobrocinnyobchodCD 

 

Helena Rezková (stánek č. 110)

Vydavatelství Heleny Rezkové, založené v roce 2009, se zaměřuje na vydávání regionální literatury z oblasti východních Čech a na knihy pro děti.

Více: www.regiona.cz

 

Golden Dog (stánek č. 111)

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další domácí žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

Více: www.goldendog.cz 

FB: www.facebook.com/goldendog.stefko 

 

Meander (stánek č. 141)

Nezávislé nakladatelství, které se s velkou péčí věnuje originální umělecké tvorbě pro děti a mládež, zejména původní tvorbě a autorské knize, klade přitom velký důraz na výtvarné pojetí titulů. Snaží se vydávat knihy, z nichž bude dětem a mladým lidem jasné, proč se vůbec říká „krásná literatura“.

Více: www.meander.cz 

FB: www.facebook.com/nakladatelstvi.meander/

 

Filip Tomáš - Akropolis (stánek č. 142)

Nakladatelství Akropolis se zaměřuje na vydávání kvalitní literatury, ať už původní české, překladové či literárněvědné. Velkou část produkce tvoří učebnice češtiny jako cizího jazyka. Pravidelně se umisťuje na předních příčkách ankety o Nejkrásnější knihu roku a v nominacích na Magnesii Literu.

Více: www.akropolis.info 

FB: www.facebook.com/nakladatelstvi.akropolis 

 

Carcosa (stánek č. 134)

Nové malé kroměřížské nakladatelství specializující na horor a bizarní fantastiku. Vydáváme se do končin, kam se jiní zdráhají vstoupit. Mezi naše autory patří Carlton Mellick III, Edward Lee, Mark E. Pocha, H. P. Lovecraft a Miroslav Pech.

Více: www.carcosa.cz 

FB: www.facebook.com/carcosa.cz

 

Andrea Lexová (stánek č. 146)

Liška - knížka, která tě naučí číst! Chcete se začíst do poutavého příběhu, pobavit se veselými komiksy a poznat partu báječných kamarádů? Pořiďte si tuhle knížku!

 

Nová Akropolis (stánek č. 126)

Filozofická škola na klasický způsob a vydavatel filozoficky zaměřené literatury. Organizátor vzdělávacích, kulturních a dobrovolnických akcí.

Více: www.akropolis.cz 

FB: www.facebook.com/Nova.Akropolis.Ceska.republika 

 

Artco Pardubice (stánek č. 147)

Artco Pardubice je spolek, který organizuje kulturní a vzdělávací akce. Pořádáme přednášky, semináře, výstavy, literární i kulturní akce.

Více: www.artcopardubice.cz 

 

Studio Legraf (stánek č. 147)

Vydavatelství Legraf: Miroslav Jeřábek - Bonviván Bohuslav Kilian
JUDr. Kilian sice není natolik známý jako jeho synovec, evropsky uznávaný spisovatel Bohumil Hrabal, seznámit se s osudy tohoto podnikatele, vydavatele společensko-uměleckých revue a svým způsobem dobrodruha však je o to zajímavější.

Více: www.legraf.cz 

 

MY ENGLISH BOOKS - anglické knížky pro děti (stánek č. 1165)

Přinášíme vám širokou nabídku anglických knížek pro děti od předních i alternativních britských nakladatelů - leporela, encyklopedie, knížky s CD, s okénky, obrázkové karty a další.

Podpořte u dětí učení cizího jazyka s našimi knihami, se kterými je bude angličtina jednoznačně bavit!
Knížky jsou ideálními pomocníky jak do lekcí angličtiny, tak i pro rodiče, kteří chtějí své děti rozvíjet doma.

Nabízíme zajímavé podmínky pro spolupracující školy a další vzdělávací instituce.

Více: www.anglickeknizky.cz 

 

Protimluv (stánek č. 1174)

Protimluv, ostravské nakladatelství nekomerční literatury zaměřené na domácí i překladovou beletrii vydávající stejnojmenný literární časopis Protimluv. Na festivalu uvede autory Ladislava Vrchovského (Kdy na slzy není čas), Davida Bátora (Rozhraní) a Martina Šenkypla (Černý vesmírný popel).

Více: www.protimluv.cz  

 

Spolek Fiducia (stánek č. 1223)

Spolek Fiducia provozuje nezávislé kulturní centrum v Ostravě, kromě pořádaní kulturních akcí a vzdělávací činnosti se zabývá i vydavatelskou činností. Vydal unikátního poetického průvodce Ostravou - Cesty do ostravského (v)nitrozemí, knihy Ostravské interiéry, Opavské interiéry, Ostrava za ostnatými dráty či sborník Fiducia a 20 let ostravské umělecké scény. Vytvořil Databázi ostravských památek a architektury, Databázi ostravských soch, Mapu ostravských památek, Mapu ostravských soch a Mapu ostravských výletů. Již 7 let vydává ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu 4x ročně bulletin Krásná Ostrava, ve kterém se věnuje historii i současnosti Ostravy, s akcentem na kulturní dědictví.

Nabídneme knížky, ale i pexesa nebo katalogy, které jsme v posledních letech vydali, např. novinku - poetického průvodce Ostravou, nebo knihu Ostravské interiéry, která je již téměř vyprodaná (k dispozici bude posledních pár kusů). Na stánku najdete také Mapy ostravských soch, výletů či památek a architektury a další tituly, těšit se můžete na speciální ceny pexesa ostravských interiérů a knihy Opavské interiéry.  V pátek v 16:00 autogramiáda naší nové knížky Cesty do ostravského (v)nitrozemí.

Více: www.antikfiducia.com

 

Kapitola FM (stánek č. 1314)

Nezávislé místecké knihkupectví patří plochou i nabídkou k největším v Moravskoslezském kraji. Je známé svou profesionalitou a nadšením pro knihy.

Více: www.kapitola.eu

FB: www.facebook.com/kapitola.eu

 

Poketo (stánek č. 1308)

Poketo je malé nakladatelství (nejen) pro děti. Tvoříme malé knížky vhodné na cesty i do čekáren. Českou abecedu nabízíme v hravých formách, aby se lépe učila. A vymýšlíme vystřihovánko-omalovánky, aby děti samy zapojily vlastní fantazii a kreativitu.  Nově u nás najdete i deskové hry. Jednoduchost, estetičnost a zábáva i v učení přitom tvoří naše zásadní principy.  

Více: https://poketo.cz

FB: www.facebook.com/poketoknihy

 

Šuplík (stánek č. 1307)

Nakladatelství Šuplík pomáhá autorům, kteří si píší do šuplíku uskutečnit jejich sny a vydat knihu.

Více: www.suplik.cz

FB: www.facebook.com/suplik.cz

 

BiggBoss (stánek č. 1309)

Je český hudební label a dlouhodobě jedno z nejvýznamnějších českých hiphopových vydavatelství, knižní nakladatelství, oděvní značka a vydavatelství internetového magazínu Bigg Magg.

BiggBoss je organizmus složený z mnoha různě zaměřených osobností, dohromady tvořících silný podpovrchový proud.

Více: https://shop.biggboss.cz/

FB: www.facebook.com/biggbosslabel

 

Knihovny, univerzity, galerie

 

Interaktivní hra  „Uč se moudrým býti“

Spojení pěti organizací zajišťujících vzdělanost Ostravanů: Moravskoslezská vědecká knihovna, Univerzitní knihovna Ostravské univerzity, knihovna Ostravského muzea, Městská galerie pro současné umění Plato a organizátor projektu Knihovna města Ostravy. Hlavním středobodem je čtení, vzdělání a kniha. Na ploše 50 m2 si návštěvníci zahrají interaktivní hru, kterou je provede sám J. A. Komenský. Herní plán nabídne pět zastavení a pokud uspějí, a o tom nepochybujeme, získají knihu. Připravené knihy jsou součástí projektu „Druhý život knih“. Knihy vyřazené z evidence neputují do sběru, ale dál do života Ostravanů. Každá organizace originálním způsobem spojí dvě informace:

- Lásku ke čtení

- Odkaz jednoho z největších českých myslitelů, filosofů a spisovatelů – J. A. Komenského, který byl současně jediným tvůrcem originální, filosoficky ukotvené pedagogické soustavy v českých zemích

„Nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost. Nemilovat moudrost však znamená stát se hlupákem.“ — Jan Amos Komenský 

Knihovna města Ostravy (č. A192)

Knihovna města Ostravy je profesionálním a přátelským rádcem a navigátorem ve světě informací, který svým uživatelům nabízí příležitost k četbě, vzdělávání i setkávání v otevřeném a klidném prostředí, podporujícím kultivaci vlastního názoru. To vše ve 27 pobočkách s jedním čtenářským průkazem. 

Moravskoslezská vědecká knihovna (č. A197)

Vědecká knihovna sídlí v budově Nové radnice. Své služby zaměřuje na studenty, vzděláníchtivou i čteníchtivou veřejnost, pedagogy, vědce. Nabízí odborné tituly i beletrii, noviny, časopisy, elektronické zdroje, hudební CD, audioknihy, normy… Organizuje kluby, semináře, kurzy. Více na www.svkos.cz.

Univerzitní knihovna Ostravské univerzity (č. A247)

Na Ostravské univerzitě studuje každým rokem okolo 10 000 studentů a díky unikátnímu složení fakult (Fakulta sociálních studií, Fakulta umění, Filozofická fakulta, Lékařská fakulta, Pedagogická fakulta a Přírodovědecká fakulta) nabízí Ostravská univerzita pestrou a širokou škálu studijních programů. Univerzitní knihovna Ostravské univerzity je akademická knihovna zajišťující informační podporu studia, výuky, vědy a výzkumu realizovaných na Ostravské univerzitě. Nabízíme k vypůjčení studijní literaturu a své uživatele vedeme k informační gramotnosti. Naše služby poskytujeme především studentům a akademickým pracovníkům Ostravské univerzity, ale taktéž odborné veřejnosti, a přizpůsobujeme je jejich potřebám. Klademe důraz na rozvoj online služeb a na rozšíření nabídky elektronických informačních zdrojů důležitých pro vědu a výzkum.

knihovna Ostravského muzea (č. A292)

První muzeum v Ostravě bylo založeno již v roce 1872 a od roku 1931 je umístěno ve staré radnici na Masarykově náměstí. Muzeum mapuje historii, život a přírodní podmínky Ostravy, ke kterým pořádá výstavy, lekce pro školy a přednášky pro veřejnost. Součástí muzea je knihovna se specializovaným historickým fondem v počtu 28 000 svazků.

galerie PLATO (č. A264)

Knihovna a čítárna jako umělecké dílo Jana Šerých v galerii současného umění PLATO v prostorách bývalého hobbymarketu Bauhaus v centru Ostravy. Obsahuje přes 5 000 českých a zahraničních publikací a časopisů o umění a příbuzných oborech.

 

Knihovna Václava Havla (stánek č. 105)

Knihovna Václava Havla vydává texty dramatika, disidenta a prezidenta Václava Havla, texty o něm a další související literaturu s posláním uchovávat a dále šířit jeho duchovní odkaz.

Více: www.vaclavhavel.cz

FB: www.facebook.com/KnihovnaVaclavaHavla 

 

Univerzita Palackého v Olomouci (stánek č. 137)

Vydavatelství Univerzity Palackého a Vydavatelství Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci publikují pestrou paletu odborných knih z různých oborů, a to jak domovských autorů, tak externích odborníků. 

Více: www.upol.cz/vup |  www.vff.upol.cz 

FB: www.facebook.com/univerzita.palackeho

 

 

Knihovna Třinec (Herní zóna)

O Knihovně Třinec se často říká, že patří k nejprogresivnějším knihovnám u nás. Ale co přesně to znamená? Zkuste si představit prostor, který je trochu kulturní, vzdělávací a komunitní centrum, kde pracuje parta knihovníků, která sleduje nejnovější trendy v knihovnictví i ve světě kolem nás.

Více: www.knihovnatrinec.cz

FB: www.facebook.com/knihovna.trinec 

 

Knihovna Bílovec (Workshopová zóna)

Městská knihovna Bílovec se stala v roce 2019 knihovnickou K2 - Knihovnou Moravskoslezského kraje. Nabízí nejrůznější služby, věnuje se soustavně čtenářské gramotnosti a mimoškolnímu vzdělávání, věnujeme se také seniorům a různorodé přednáškové činnosti. Knihovna nejsou jen knihy, ale hlavně lidé!

Více: https://knihovna.kcbilovec.cz/

FB: https://www.facebook.com/knihovnabilovec

 

 

 

Herní zóna, workshopy, tvůrčí dílny

Výrobní družstvo krabičky vkv (stánek č. 112)

Sociální podnik KRABIČKY - výrobní družstvo, výrobce Tvořivých sad a polotovarů k tvoření. Tvořivé sady jsou vhodné pro děti od 3-99 let . Nabídka pro knihkupectví, knihovny, organizace pořádající výtvarné dílny, škola i pro domácí využití. Výroba Tvořivých sad na zakázku, jako reklamní předmět.

Více: www.krabickyvd.cz    

 

Celé česko čte dětem (stánek č. 118)

Celé Česko čte dětem vede celostátní osvětovou a mediální kampaň na podporu myšlenky o zásadním vlivu předčítání dětem na jejich emoční zdraví. Předčítání rozvíjí paměť a představivost, učí myšlení, rozšiřuje znalosti, zlepšuje soustředění a učí morálním hodnotám. Posláním kampaně je prostřednictvím společného čtení budovat pevné vazby v rodině.

Více: www.celeceskoctedetem.cz 

FB: www.facebook.com/celeceskoctedetem 

 

Mindok s.r.o. (stánek č. 1254)

MINDOK je vydavatelství moderních společenských her pro děti i dospělé. Můžete se těšit na prezentaci her z řady populárních SMART her pro jednoho hráče, na postřehové a paměťové hry, u kterých si vyzkoušíte svou rychlost i bystrost, nebo na kvízové a párty hry jako Desítka a Krycí jména. Pro zvídavé tady máme řadu 50 přírodních expedic, u nichž se něco dozvíte a zároveň se skvěle pobavíte. Najdete nás v oranžovém stanu v centru dění festivalu.

Více: www.mindok.cz 

 

Japonská knižní vazba (stánek č 1167)

V rámci doprovodného programu Knižního festivalu v Ostravě sme si pripravili po minulom ročníku opäť workshop japonskej knižnej väzby pre začiatočníkov. Čo so sebou? Dobrú a kreatívnu náladu, šikovné ruky, všetko ostatné bude na mieste nachystané :) Na konci praktickej časti si každý účastník odnesie vlastnoručne ušitý zápisník a pár vedomostí k tomu :)

Registrácia prebieha cez formulár: https://forms.gle/khkJbcuqDDcNH2G19

Cena jednoho workshopu: 100,- (v cene sú recyklované papiere gramáže 80 g/m2 formátu A6, papiere na obálky v rôznych farbách gramáže 130 g/m2, lnené nite a pomôcky k realizácií). Platba na mieste.

 

Krasopis (workshopová zóna)

Na mini kurzu si účastníci vyzkouší základy moderní kaligrafie (brush letteringu) s velkými štětcovými fixy ABT Dual Brush Pens (značka Tombow). Tyto fixy mají velký štětcový hrot, který je vhodný pro kaligrafické popisky. Linka se mění od tenké po hrubou, záleží na tlaku vyvíjeném na hrot. Inkoust je na vodní bázi a bez zápachu. Barva inkoustu je černá. Na kurzu budou dostupné materiály k procvičení základů krasopisu.  Kurz se bude odehrávat v sobotu 29.2, vždy max 6 osob na 45 min. 

Na stánku bude probíhat prodej Kombo fixů po celou dobu festivalu. 

Více: www.kalia.cz

 

 

Ostatní

Mental Cafe (stánek č. A263)

Hlavním cílem kavárny Mental Café je setkávání veřejnosti s osobami s postižením na běžných místech a v běžných životních situacích a bourání předsudků s tím spojených. Kromě tohoto sociálního podtextu pojízdné kavárny, chceme nabízet zákazníkům kvalitní kávu a navodit příjemnou náladu. Koncem roku 2019 jsme otevřeli kamennou tréninkovou kavárnu TO Místo na Poštovní 9 v Ostravě. Kromě kávových nápojů, jež připravujeme z kávy Mental Coffee (pražírna Laura Coffee), nabízíme zákazníkům také horkou čokoládu, čaj a limonády. Nápojový sortiment doplňujeme sladkým pečivem, někdy také slaným občerstvením. Na našem kafe stánku mají návštěvníci možnost zakoupit také dárkové
předměty s kávovým motivem.

Více: http://www.mentalcafe.cz/

FB: https://www.facebook.com/mentalcafe/

Partneři festivalu
Mediální partneři
Mediální podpora

NAVŠTIVTE NÁS NA KNIŽNÍM FESTIVALU V OSTRAVĚ
28. - 29. února 2020

Pořadatel

Černá louka s.r.o.
Ostrava - Moravská Ostrava
702 00

IČ: 26879280
DIČ: CZ26879280

Ředitel festivalu

Jan Šumbera
+420 604 805 095
jan.sumbera@cerna-louka.cz

Programová ředitelka festivalu

Jana Juříčková
+420 775 612 283
jana.jurickova@cerna-louka.cz

Marketing festivalu

Jana Jílková
+420 606 035 557
jana.jilkova@cerna-louka.cz