Na stagi Voices of Freedom proběhne pro žáky 1. a 2 třídy křest dětské knihy. Zuzana Pospíšilová, psycholožka a spisovatelka bude křtít knížky školní štěně z edice První čtení, to nic není, a hádanky o povoláních Hádej, čím budu.
10:00
10:30 - 11:30 Jak poznat, kdy mají média pravdu, kdy se pletou a kdy lžou Program pro školy
Jak poznat, kdy mají média pravdu, kdy se pletou a kdy lžou
10:30 - 11:30
"Program pro školy"
Denně slyšíme o dezinformacích, o fake news. Existují seznamy takzvaných dezinformačních webů, na druhou stranu ale od některých politiků slyšíme, že zdrojem dezinformací je například Česká televize. Když budete hledat, najdete nepřesné a nepravdivé zprávy v každém médiu na světě. Jak se v tom vyznat, komu věřit, na co se spolehnout? Je na to vůbec nějaká dobrá odpověď?
Vystoupení Petra Koubského
11:00
11:00 - 12:00 ČRo Dvojka: Blízká setkání s Alešem Cibulkou - ŽIVÉ VYSÍLÁNÍ Host Norbert Lichý
ČRo Dvojka: Blízká setkání s Alešem Cibulkou - ŽIVÉ VYSÍLÁNÍ
11:00 - 12:00
"Host Norbert Lichý"
Hostem živě vysílaného pořadu ze stage Českého rozhlasu Dvojka, přímo z festivalu bude ostravský herec a patriot Norbert Lichý, tvář Knižního festivalu Ostrava 2022
12:00
12:30 - 13:00 Země skrytých úsměvů Nakladatelství Hejkal
Horor nemusí být jen o zabíjení, krvi a prvoplánovém strachu. Nejednou vypráví úplně jiný příběh, než se na první pohled zdá. Jako žánr totiž umí absorbovat, reagovat a pracovat s tím nejděsivějším - s realitou.
Chudí příbuzní velkých hráčů, nebo svěží vítr a nezbytný doplněk knižního trhu? Za nakladatelství Carcosa, Planeta9 a Medusa budou diskutovat Milan Žáček, Veronika Marhounová a Roman Tilcer.
15:00
15:00 - 15:30 NE - autorské čtení proti vojenské agresi Eva Tvrdá a Markéta Hejkalová
Do Ostravy přijede Ola alias Nofreeusernames, která si bude povídat s moderátorem Petrem Kubalou o tom, jak funguje knižní svět na sociálních sítí. Ola pracovala v knihkupectví a současně pracuje v nakladatelství a podílí se na velké knižní akci Humbook. Mimo jiné je také autorka dvou knih pro young adult a o její třetí chystané knize se dozvíte více na besedě. Na besedě se objeví také cosplayeka Tessa Carter.
"Ola alias Nofreeusernames a cosplay Tessa Carter"
Autogramiáda Nofreeusernames a cosplay Tessa Carter bude probíhat po skončení besedy Knižní svět na sociálních sítí, kniha Letní noci, u fotostěny Knižního festivalu.
16:00
16:00 - 17:00 Svoboda slova ve věku sociálních médií Debata Deníku N a Centra Pant
Petr Koubský editor vědecké rubriky Deníku N Josef Šlerka vedoucí Studia nových médií na FF UK, datový analytik a sémiotik David Slížek šéfredaktor Lupa.cz Marie Heřmanová výzkumnice, publicistka a novinářka, pracuje pro Sociologický ústav Akademie věd
Moderuje: Jan Moláček, redaktor Deníku N
16:00 - 16:45 Majonéza k snídani Markéta Lukášková
Markéta Lukášková přijede představit svou nejnovější knihu Majonéza k snídani, o tom jak se ji nová kniha psala, si bude povídat s moderátorem Petrem Kubalou.
Nový samostatný román Markéty Lukáškové. Se svou prvotinou Losos v kaluži objela republiku v rámci divadelního projektu Listování a napsala podle ní scénář, který nyní čeká na filmové zpracování. Po Lososovi následovaly knihy Panda v nesnázích, InTyMně a Vlaštovka v bublině. Skrze své tituly se Markéta snaží šířit osvětu o vnímání psychických problémů.
Ema měla s emocemi vždycky problém. Místo, aby je prožívala, raději je pitvá a sama si drží odstup i nadhled. Nejvíc ze všeho chce analyzovat lásku. Co je vlastně zač a proč třeba jejím rodičům zmizela? Proč zůstává tichá babička s despotickým dědou? Proč si její nejlepší kamarád nepřizná, kam ho táhne jeho srdce? Některé věci ale pochopíte jen tak, že se do nich namočíte, a proto se sama pustí do vztahového experimentu – na své první lásce.
„Zastavení nad románem a následně vzniklou inscenací Národního divadla moravskoslezského Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy. Jak složité je převést tištěný román na jeviště? O čem svědčí příběh Lojzka Lapáčka dnes a jak k nám promlouvá? Jak věrně popisuje autor románu Ota Filip ostravskou historii? A co znamená, že hlavní postava umí létat? Přijďte se dozvědět víc na besedu s inscenačním týmem Lapáčka. Setkáním provází Vít Roleček.“
Moderátor Vít Roleček.
Účastníci režisér Januz Klimsza, autor jevištní adaptace Tomáš Vůjtek.
Žijeme v epoše, která nemá obdoby? Je náš svět tak unikátní, jak si myslíme? A budeme první civilizací, která poroste věčně? Nebo je vše prostě jinak a jsme jen dalším kamínkem do mozaiky příběhů člověka na tomto světě? Správná odpověď je pravděpodobně ano i ne.
Naše civilizace, úroveň technologií a znalostí obecně, vyspělost komunikací a lékařské péče i míra blahobytu mluví samy za sebe. Stejně tak ovšem můžeme pozorovat, že podobně jako v minulosti i dnes čelíme dobře známým výzvám, jakými jsou nárůst byrokracie, fungování či selhávání elit, role společenské smlouvy i lídrů, nadbytek nebo naopak chybějící zdroje energie, ekonomické krize nebo (ne)schopnost přizpůsobit se proměnám přírodního prostředí. Objevují se i zcela nové výzvy jako například svět zahalený do globální komunikace, sociální sítě, zetabyte informací, rozpor mezi nashromážděnými poznatky a skutečným poznáním, lidská schopnost masivně měnit své přírodní prostředí, epidemie a mnohé jiné.
Kniha Sedm zákonů nabízí možnost podívat se na dnešní svět jako součást dlouhé časové řady dějin, procesů i dílčích událostí, jejichž charakteristiky prozrazují, že existuje sedm univerzálních zákonů, kterým podléhají všechny civilizace. I my.
Na Ukrajině probíhá regulérní válka, která přináší mnoho obětí, utrpení, ale i dezinformací. V debatě se budeme věnovat nejen válce samotné, ale také příčinám a možným důsledkům pro Ukrajinu, Evropu i svět jako celek. Od začátku konfliktu je vedena také informační válka. Jak lze informace získávat, jak s nimi pracovat a lze vůbec dostupným zprávám z války věřit?
Do debaty zveme zpravodaje a analytiky, kteří nyní jsou (nebo před pár dny byli) přímo na Ukrajině a aktuálně budou schopni přijet. Jsou mezi nimi zpravodajové Ondřej Soukup (Aktuálně) a Vojtěch Boháč (Voxpot), analytik David Stulík ( Evropské hodnoty).
11:00 - 11:30 Křest knihy Virus Omega Mark E. Pocha, nakladatelství Carsosa
Na stánku nakladatelství Carcosa proběhne v sobotu 12.3.2022 v 11hod. křest knihy Virus Omega. Na Knižním festivalu budete mít možnosti si knihu jako první zakoupit, jelikož bude vycházet v době festivalu.
Mark je slovenský autor, kterému v českém překladu tímto vychází už 4. kniha (přímo na Slovensku mu jich vyšlo víc). Virus Omega je "pandemický román", kniha, která v postapokalyptickém duchu reflektuje covidovou situaci (nemoc je v ní však mnohem horší a prakticky zdecimuje obyvatelstvo Slovenska, přežije jen pár lidí a o jejich strastiplné cestě do bezpečí román pojednává).
"Debata Deníku N a Centra Pant s autory podcastu Přepište dějiny"
Martin Groman novinář, publicista a doktor přes staré noviny, spoluautor podcastu Přepište dějiny Michal Stehlík, historik-slovakista, spoluautor podcastu Přepište dějiny Jiří Karen, učitel dějepisu na ZŠ v Háji ve Slezsku a doktorand v oboru didaktika dějepisu na FF Ostravské univerzity
Dějiny jsou plné událostí, které se navzdory vědeckému zkoumání doposud nepodařilo uspokojivě vysvětlit, a které nás provokují svou tajemností. Záhadné archeologické nálezy, podivné záznamy v kronikách a také tajuplné okamžiky v životě některých proslulých osobností naznačují, že minulost je daleko vzrušivější, než si vůbec dovedeme představit a vybízejí nás k novému pátrání.
Arnošt Vašíček uvádí fascinující tajemství české historie od magických rituálů v temném pravěku po nejnovější důkazy o UFO
Jeskyně tisíce podivností - Ztracení v propasti času - Temný případ Mozart - Incký princ na Moravě –– Děsivé noční mory – UFO útočí - Na vlnách podivna ……
Zároveň bude představeno nové vydání knihy Planeta záhad, jejíž televizní podobu v těchto měsících vysílá Česká televize.
Beseda o inscenaci Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy
14:00 - 14:50
"Národní divadlo Moravskoslezské"
„Povídání s herci činohry Národního divadla moravskoslezského o inscenaci Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy vzniklé podle stejnojmenného románu slavného ostravského rodáka Oty Filipa. Jak inscenace vznikala? Kdo to byl Lojzek Lapáček? Jak nechat oživnout románové postavy na jevišti? A co pro nás dnes znamená nanebevstoupení? Také o tom si bude s herci povídat Vít Roleček.“
Moderátor Vít Roleček.
Účastníci Robert Finta, Kamila Janovičová, Tomáš Jirman.
Co všechno změní útok Vladimira Putina na Ukrajinu? Jak se vyrovná s geograficky blízkou válkou a jejími následky česká a slovenská společnost? A jaké nové úkoly před naším regionem stojí? Diskutovat budou reportérka Deníku N Jana Ustohalová a spisovatel Martin M. Šimečka.
Moderuje: Filip Zajíček, editor víkendové přílohy Deníku N
15:00 - 15:45 A odkud bych asi tak byl? Miroslav Karas
O nové knize A odkud bych asi tak byl? si bude povídat autor knihy Miroslav Karas s moderátorem Petrem Kubalou.
Rusko očima českého zahraničního reportéra
Miroslav Karas působil v Rusku jako zahraniční reportér České televize a stal se svědkem mnoha zásadních momentů moderní ruské historie. Přinášel reportáže z dění v Donbasu i na Krymu, informoval o soudu s pilotkou Savčenkovou, zblízka sledoval Vladimira Putina a z první ruky zažil Olympijské hry v Soči. Jaké to je být novinářem v zemi, která svobodě slova příliš nepřeje? Sbírka barvitých zážitků i příběhů místních obyvatel vás vtáhne přímo do centra dění.
Dvojnásobný držitel ceny za nejlepší českou detektivku Jiří Březina bude na festivalu povídat nejen o tom, jak se píšou české detektivky. Představí vám svou nejnovější knihu Mizení.
Jiří Březina skloubil napínavou krimi zápletku s působivou sociální sondou na okraj společnosti, kde může jedno špatné rozhodnutí odstartovat životní tragédii a stáhnout nevinné ke dnu.
Policista Tomáš Wolf ve svém čtvrtém příběhu řeší ten nejotřesnější případ své kariéry. Vražda spojená se žhářským útokem otřásla i jeho zkušenějšími kolegy. Představuje výročí Hitlerova narození a rasistický nápis na zdi spojitost s extremisty, nebo jde jen o snahu odvrátit pozornost od mnohem závažnějších zločinů? Tomáš Volf zjišťuje, jak podsvětí ovlivňuje lidské životy a zanechává trvalé stopy na těch nejbezbrannějších.
Na scénu se vrací jeho bývalá kolegyně Eva Černá, jíž osud do cesty přivede chlapce, který v dětském krizovém centru tvrdí, že mu rodinu vyměnili za cizí lidi. Vzhledem k jeho problémovému chování a prožitému traumatu je mu však těžké uvěřit. Chlapcovy smutné oči Evu fascinují. Je odhodlaná mu pomoci i za cenu osobních problémů. Každé dítě si přece zaslouží, aby mu někdo naslouchal...
Albert Čuba je známý ostravský herec a ředitel divadla Mír, který je mimo jiné i spisovatel. O tom, jak se z herce stane spisovatel a o jeho nově připravované knize Ocelové srdce, si bude povídat s moderátorem Petrem Kubalou.