Jakým výzvám čelí mladí? Na co naráží, specificky pak v novinářské profesi? Jaké stropy musí prorazit, navíc když jsou ženami? O tom budou s moderátorem podcastu Studio N Vítkem Svobodou mluvit redaktorky Deníku N Karolína Klinková a Dominika Píhová.
Beseda je vhodna pro žáky 2. stupně základní školy a střední školy.
Beseda s autorkou Markétou Bolfovou, která napsala svou nejnovější knihu Kluk v kopačkách.
Tomáš je školní fotbalová hvězda se spoustou kamarádů. Teď se ale musí kvůli tátově nové práci přestěhovat na druhý konec země. Čeká ho tu nejen nástup do nové školy, ale i noví, ne vždy přátelští spolužáci, z nichž nejhorší je populární a namyšlený Michal. Ten se Tomovi posmívá, že nemá mobil a bydlí u svého podivínského dědečka Divnovouse na Hejkalce – záchranné stanici pro lesní zvířata.
Soupeření obou kluků vyvrcholí dobrodružným úprkem před bouřícími živly na škole v přírodě, a hlavně velkým fotbalovým turnajem. Naučí se nakonec školní rivalové táhnout za jeden provaz?
Všichni známe ze školy knižní rozbor. Pojďme se na knihu podívat jinak, a to z technické stránky. Ukážeme si různé typy knižních vazeb, které jsou mezi spisovateli populární a jednu knihu si rozebereme až „do morku kosti“.
První veřejnou knižní pitvou vás provede Kateřina Mestická alias Knihařka, která popularizuje knihařské řemeslo a věnuje se mu od roku 2014.
12:15 - 12:45 Příběh akvamarínu Miriam Blahová, nakladatelství Motto
Jak daleká cesta vede k tomu, kdo je nám nejblíž? Rutinní život Jasmíny, která bydlí s matkou a marně hledá práci, může změnit snad jen zázrak. Je jím příchod Oskara, který se přistěhuje do její blízkosti, nebo tajemný Joachim, který tvrdí, že pochází z roku 1836? Historie dřevařské kolonie v Lomné je pro Jasmínu zajímavější než nepříznivá realita, v níž se musí vyrovnat s vážnou nemocí. Nemůže ovšem věčně snít, je potřeba postavit se k osudu čelem, otevřít srdce a hrát s rozdanými kartami.
12:55 - 13:25 Polské noční můry blíže, než se zdá Honza Vojtíšek, nakladatelství Golden Dog
Krátký úvod do polského literárního hororu a prezentace antologie současných polských hororových povídek „Polské noční můry“. Čím se zabývá polský horor? Do jakých oblastí nejčastěji zavítá? Co od něj čekat a čím se nechat překvapit?
24. února uběhl rok ode dne, kdy Putinovi vojáci vnikli na Ukrajinu. Tuhle suverénní evropskou zemi od té doby bombardují, vraždí její obyvatelstvo a usilují o co největší kus jejího území. Co nám rok války řekl o statečné Ukrajině, diktátorovi Putinovi i nás jako Západu? V debatě Deníku N o tom budeme mluvit s ruskou novinářkou, redaktorkou rozhlasové stanice Echo Moskvy Ekaterinou Kanakovou a novinářem a komentátorem Alexandrem Mitrofanovem.
Horor a podivno jsou na vzestupu, strmě však stoupají i náklady na výrobu knih. O situaci na trhu s překladateli a nakladateli Romanem Tilcerem (Medusa) a Milanem Žáčkem (Carcosa)".
14:00
14:40 - 15:30 Spolu s divadelníky o porážkách triumfujících nad vítězstvími Národní divadlo Moravskoslezské
Spolu s divadelníky o porážkách triumfujících nad vítězstvími
14:40 - 15:30
"Národní divadlo Moravskoslezské"
Máte rádi životopisné romány Stefana Zweiga? A víte, že v Divadle Antonína Dvořáka vzniká adaptace jeho Marie Antoinetty? Beseda s herci a tvůrci z Národního divadla moravskoslezského o tom, jak probíhají přípravy inscenace o jedné z nejrozporuplnějších postav v dějinách Francie.
Kriminálka, příběhy skutečných zločinů. Unikátní záznamy z vyšetřování a největší případy novodobého českého zločinu. Úspěšná true crime série na Dvojce, která jako podcast překonala na konci minulého roku hranici 5 miliónů stažení.
Na besedě v rámci Knižního festivalu Ostrava se setkáte s jeho moderátorem Mirkem Vaňurou a legendami novodobé kriminalistiky.
O tom, jak Karolínu napadlo popularizovat české spisovatele z let minulých, a který je její nejoblíbenější autor, se dozvíte na Knižním festivalu Ostrava 2023. Povídat si s Karolínou Zoe Meixnerovou bude Zuzka Špringlová.
Ve škole nás naučili, že Babičku napsala Božena Němcová. Zív. Aktivnější učitelé pro zajímavost dodali, že to byla pěkná rajda, tedy Božena, nikoliv Babička. Aha – a to je všechno? Ani nápad! Literární hysterie instagramerky Karolíny Meixnerové alias @cojezoe zbavuje známé postavy české literatury nálepek a popisuje jejich životy tak, jak skutečně proběhly. Plus minus. Literatura je sexy, pojďte si ji zamilovat!
15:00 - 15:30 Mirek Vaňura Moderátor podcastu Kriminálka na ČR Dvojka
Století staříci, upíři a vrazi – švédské recepty na literární bestsellery
16:00 - 17:00
"Debata Centra Pant"
Štafetu předsednictví v Radě EU převzalo po Česku Švédsko. Jaké literární trendy panují v zemi, která sahá až za polární kruh? Čím přitahuje pozornost celého světa? Severská detektivka je dávno zavedeným pojmem a určitě nejpřekládanějším žánrem z těchto evropských končin. Čím to, že se (nejen) u nás těší takové popularitě? A co čtenáře po celém světě baví na švédském humoru? Do kin právě vstupuje americká filmová verze slavné knihy Fredrika Backmana Muž jménem Ove, kde Oveho, pro anglosaský svět Ottu, ztvárnil samotný Tom Hanks. Stejně legendárním jako bručoun Ove už se stihl stát i stoletý stařík, který po vylézání z okna a zmizení zachránil celý svět. Jonase Jonassona, autora slavného staříka, do češtiny překládá Hana Švolbová, a právě s ní se o současné švédské literatuře bude bavit překladatel a tajemník pro kulturu švédského velvyslanectví Martin Severýn.
Besedu, která oficiálně zahájí projekt Centra Pant nazvaný Tváře Evropy, osobně uvede švédský velvyslanec v České republice, J. E. pan Fredrik Jörgensen.
16:00 - 16:30 Vídeňské zločiny Andreas Pittler, nakladatelství Hejkal
Rakouský autor bestsellerových historických detektivek představuje novou knihu ze série Vídeňské zločiny – Horký červenec 1927. Následuje autogramiáda na stánku nakladatelství Hejkal. Pořádá nakladatelství Hejkal ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem.
Kriminální román současného rakouského autora bestsellerů Andrease PittleraHorký červenec 1927 je třetí ze série Vídeňské zločiny. První román cyklu, 1913: Případ podivné sebevraždy, začíná zdánlivě banální sebevraždou nevýznamného rakouského vojáka, ale postupně přerůstá v případ mnohem závažnějších rozměrů. V druhé knize s názvem 1918: Vražda na konci války vyšetřuje svérázný detektiv Bronstein hned dva případy: vraždu mladé ženy a zmizení generálporučíka, který byl jeho velitelem na na bojištích první světové války.
V románu Horký červenec 1927 Bronstein vyšetřuje vraždu neoblíbeného obchodníka a zároveň sleduje vyšetřování tzv. schattendorfského incidentu, při němž byl v lednu téhož roku zabit čtyřicetiletý pomocný dělník a osmiletý chlapec. Pachatelé byli osvobozeni, což vedlo k nepokojům, vrcholícím vypálením vídeňského justičního paláce. V závěru knihy se opět objevuje krásná revolucionářka Jelka a zasahuje do děje velmi neobvyklým způsobem.
Horský červenec 1927 se na rozdíl od předchozích dvou knih neodehrává jen ve Vídni, ale také v Semmeringu, půvabné prázdninové krajině v předhůří Alp, a na hornorakouském venkově.
Ostravská novinářka Scarlett Wilková loni vydala úspěšný společenský román Až uvidíš moře. O její nové knize Ty chladné oči si bude Scarlet Willková povídat na besedě s moderátorkou Zuzkou Špringlovou.
Mráz přichází z duše. Historický román od autorky bestselleru Až uvidíš moře.
Válka hraje s lidmi krutou šachovou partii, pěšáci se promíchají, na barvě uniformy tolik nesejde. Během nacistické okupace Smolenska se setkají okouzlující ruská dívka Neonila a český mladík Emil donucený bojovat za wehrmacht. Když se spolu po válce usadí v Československu, vznáší se nad nimi stigma kolaborace, a tak jim nezbývá než opatrný život ve strachu. Utají svou minulost a dokážou se po tom, co zažili, dívat na svět i jinak než chladnýma očima? A může strach ospravedlnit krutost spáchanou na jiných?
16:00 - 16:30 Abhejali Bernardová Autogramiáda na stánku nakladatelství Madal Bal
Na stánku nakladatelství Madal Bal bude probíhat autogramiáda Abhejali Bernardové.
Jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Dalo by se říct, že Abhejali Bernardová je nejlepší česká plavkyně, kterou neznáte. Cesta k dosažení „Sedmičky oceánů“ je však v jejím příběhu mnohem poutavější než samotné dosažení cíle. Její výpravy po světě totiž nejsou jen o plavání, jsou především výpravami do nitra. S pomocí meditace, za hranicemi pohodlí a toho, co zná, poznává sama sebe. A svým vyprávěním v nás probouzí přesvědčení, že všichni dokážeme víc, než si myslíme.
„Abhejali je pro mě ztělesněním toho, co je opravdová podstata sportu. Její kniha je kromě jiného i skvělou motivací k tomu, jak naplnit smysl lidského zrání a posunout se zase o krok dál.“ Lucie Výborná, moderátorka, novinářka a tulačka Mezi světy
16:30 - 17:00 Andreas Pittler Autogramiáda na stánku nakladatelství Hejkal
Literární hrdinové a jejich autoři jako divadelní postavy
17:10 - 17:45
"Komorní scéna Aréna"
Literatura dokáže každému ze čtenářů vytvořit zcela unikátní svět, protože ožívá až v jeho vlastní fantazii. Divadlo je naopak založené na obrazu – ať už pochází od slova dívat se nebo snad divit se, vizuálno je jeho nedílnou součástí – a svým divákům nabízí podivuhodné živé obrazy, které vznikly v hlavách inscenátorů. Mnohdy jsou však inspirovány právě velkými literárními díly anebo osudy jejich autorů... a v ostravské Komorní scéně Aréně ožívají literární hrdinové i romanopisci poměrně pravidelně. Na které skutečné i fiktivní velikány můžete aktuálně v Aréně narazit, a proč jejich cesta vedle právě na jeviště, se můžete dozvědět přímo od inscenátorů.
V programu zazní výběr švédských dětských říkanek, ale zejména písní z pera známé švédské spisovatelky Astrid Lindgren, jejíž texty zhudebnil jazzový skladatel a hudebník narozený v Česku, Georg (Jiří) Riedel. Tyto a také skladby dalších švédských autorů, např. Alice Tegnér, Gullan Bornemark nebo Barbro Lindgren, vám představí Christoffer Strandh, učitel v mateřské školce a hudebník, který má velké zkušenosti s dětskou písní. Zpívá a doprovází se na kytaru, akordeon a trumpetu. Spolu se svou ženou Beatou děti některé z říkanek a písniček i naučí. A kdo chce, může si i zatančit. Určeno pro děti bez ohledu na věk.
10:20 - 11:00 Až já tady nebudu Diskuze po představení o představení Dvě čárky
Být či nebýt matka? To je otázka! A kladem si ji proto, že jsme všechny v průměrném věku prvorodiček. A ne náhodou o tom hrajem představení, které před knižním festivalem budete mít možnost vidět! A tam je těch otázek mnohem víc. Detabuizace menstruace, masové předepisování hormonální antikoncepce, zodpovědnost za početí i otěhotnění. Proč všechno padá na stranu žen? A baví se o tom někdo s muži? Kdy by měla začít sexuální výchova u mladistvých? Jaké jsou vaše vzpomínky na období, kdy se přirozeně distancujete od rodičů? Pamatujete si ty věty, co se vám nezapomenutelně vryly do paměti?
Na stánku nakladatelství Hejkal bude probíhat autogramiáda knihy Dům pod náměstím, kterou napsala Markéta Hejkalová.
Román o pomíjivosti času a neměnnosti lidských osudů vyšel v tištěné podobě v nakladatelství Host a jako audiokniha ve OneHotBook, knihu i audioknihu tam bude možné i zakoupit.
11:00
11:00 - 12:00 Hýbe českou společností nenávist? Debata Deníku N a Centra Pant
Proč je někdy tak těžké najít společnou řeč? A co nás vede k tomu, že si svoje frustrace vybíjíme na slabších? O tom budou s redaktorem a moderátorem podcastu Studio N Vítkem Svobodou mluvit právnička, odborářka a autorka knihyProč jsme tak naštvané?Šárka Homfray, zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková a autor podcastu Studio N a knihy Byli jsme tu vždyckyFilip Titlbach.
Beseda s autorkou Ivanou Fajnorovou o jejím debutovém románu Emilka. Následuje autogramiáda na stánku Nakladatelství JOTA.
Emilka přišla na svět za první republiky na dědině nedaleko Brna a odešla z něho, když se její země stala znovu svobodnou. Tento kraj nikdy neopustila a svůj život prožila ve 20. století plném událostí, jejichž důsledky ovlivnit neuměla. Přestože byl Emilčin život protkán radostmi i bolestmi obyčejného člověka, nikdy neztratila sílu jim statečně čelit. Tento román je o opravdové lidskosti, o kráse čirého dobra a o duších obyčejných lidí, jejichž příběhy známe i ze svého vlastního okolí.
O její nejnovější knize Tsunami, si bude povídat známá režisérka Karin Krajčo Babinská s moderátorem Petrem Kubalou.
Vzpomínky jsou jako vlny, stále se k nám vrací
Den Eminých narozenin se kvapem blíží. Kromě členů její rodiny se však na oslavu chystá i jeden nezvaný host – minulost, kterou všichni považovali za dávno mrtvou. V návalu nečekaných emocí tak začnou ožívat události z jedné dovolené v Thajsku, která otřásla osudy všech zúčastněných. Polozapomenuté vzpomínky se vracejí se silou tsunami a hrozí, že rodinu plnou tajemství rozmetají na kousky.
12:00 - 13:00 Omeletky Haliny Pawlowské – pořad, který vám zachutná - ŽIVÉ VYSÍLÁNÍ Z FESTIVALU Host herec Tomáš Matonoha
Omeletky Haliny Pawlowské – pořad, který vám zachutná - ŽIVÉ VYSÍLÁNÍ Z FESTIVALU
12:00 - 13:00
"Host herec Tomáš Matonoha"
Paní Halina Pawlowská je nejen úspěšnou spisovatelkou, ale také velmi zábavnou moderátorkou a autorkou víkendové popolední show na Českém rozhlase Dvojka. Pořad, který vám zachutná, tentokrát v živém přenosu přímo z Knižního festivalu v Ostravě.
Vztahový román Marie Hajdové o mateřství ve všech podobách, o návratech a nových začátcích. Vypráví o tom, že některé kořeny nelze tak lehce vyrvat a že je můžeme zapustit tam, kde bychom to nejméně čekali.
Na okraji vesnice v srdci zapomenutých Rychlebských hor už po generace stojí kamenný dům obklopený alejí vzácných jeřábů, podle kterých se mu přezdívá „Jeřabinový dům“. Právě do něj se vrací Lucie. Na léto, nebo napořád. Starý dům pro ni v dětství představoval bezpečné útočiště a teď, když se jí život drolí mezi prsty, tu hledá úkryt znovu. Svým návratem Lucie naruší křehkou rovnováhu života místních obyvatel. Z okna samoobsluhy ji žárlivě pozoruje Janina, která se ve vesnici narodila i vyrostla a nikdy se jí nepodařilo odejít. Teď čeká třetí dítě a doufá, že tentokrát zvládne mateřství i svůj vztah lépe. Jenže když se tu objeví emancipovaná Lucie zvyklá na městský ruch, začne Janina pochybovat o tom, jestli jí její životní situace vyhovuje. Obě přehodnocují své dosavadní životy, zatímco i mezi dalšími obyvateli vesnice se pomalu vyjevují dávné křivdy.
13:50 - 14:30 Marry Kiss Cliff s HumbookTeamem Členky HumbookTeamu
Koho ze Stmívání byste si vzali, koho políbili a koho se zbavili? Je Peeta z Hunger Games opravdu ideální manžel? A kterého kluka z knih Nofreeusernames byste obětovali? Je načase prodiskutovat oblíbenost hlavních postav několika young adult knih.
Obě ve svých knihách zobrazují naši historii, žádná z nich se nebojí složitých a nejednoznačných nebo tabuizovaných témat, temných či dramatických dob, postavy jejich knih jsou živoucí a barevné. Obě se umístily na prvních příčkách čtenářských anket Deníku N či Lidových novin. Obě byly rovněž oceněny Ústavem pro studium totalitních režimů za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin. Se spisovatelkami Kateřinou Tučkovou a Karin Lednickou se pustíme do bílých divokých vod temnějších koutů naší minulosti a budeme šplhat po šikmých věžích pravdy o lidech a našich charakterech.
Případy vedené pod krycím názvem Operace sfinga neměly být nikdy zveřejněny. Většina z nich spolehlivě dokazuje, že obýváme svět, který je daleko tajemnější a podivnější, než jsme ochotni připustit. Arnošt Vašíček představuje knihu napínavých detektivních příběhů, inspirovanou zločiny s puncem nadpřirozena.
14:00 - 14:30 Abhejali Bernardová Autogramiáda na stánku nakladatelství Madal Bal
Jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Dalo by se říct, že Abhejali Bernardová je nejlepší česká plavkyně, kterou neznáte. Cesta k dosažení „Sedmičky oceánů“ je však v jejím příběhu mnohem poutavější než samotné dosažení cíle. Její výpravy po světě totiž nejsou jen o plavání, jsou především výpravami do nitra. S pomocí meditace, za hranicemi pohodlí a toho, co zná, poznává sama sebe. A svým vyprávěním v nás probouzí přesvědčení, že všichni dokážeme víc, než si myslíme.
„Abhejali je pro mě ztělesněním toho, co je opravdová podstata sportu. Její kniha je kromě jiného i skvělou motivací k tomu, jak naplnit smysl lidského zrání a posunout se zase o krok dál.“ Lucie Výborná, moderátorka, novinářka a tulačka Mezi světy
O románovém debutu Přitažlivost planety Krypton si bude na Knižním festivalu povídat oblíbený herec, scenárista a režisér Jiří Mádl s moderátorem Petrem Kubalou.
16:00 - 16:45 Kecy a politika Beseda s tvůrci podcastu