Hosté

Karin Lednická

Narodila jsem se v Karviné, vyrostla v Havířově a nyní žiji v Ostravě. Dá se tedy říct, že jsem celý život strávila v regionu, jehož historii zpracovávám v trilogii Šikmý kostel. Měla jsem v úmyslu studovat knihovnictví a žurnalistiku, ale to mi tehdejší společenské uspořádání neumožnilo. Po maturitě jsem tedy vykonávala celou škálu interesantních profesí v průmyslových podnicích na Ostravsku a Karvinsku, což byla nesmírně obohacující zkušenost. Nejvíce bych si dovolila vyzdvihnout zametání vapexu ve skladu technických olejů. Tu vůni mám dodnes v nose.

Zkraje devadesátých let jsem se konečně dostala k vysněné profesi, novinařině. Začala jsem psát pro regionální periodika a dělala jsem zprávičku v jednom z prvních soukromých rádií. 

V letech 1993–1994 jsem pobývala v Londýně, kde jsem se věnovala studiu angličtiny a anglické historie. Od té doby Londýn miluju.

Po návratu z Anglie jsem dva roky překládala beletrii, dvacet roků vydávala knihy a nyní se plně věnuji vlastnímu psaní. Prozatím vyšly úvodní dva díly trilogie Šikmý kostel; v březnu 2022 k nim přibývá literární dokudrama Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie.  A já dál pracuji na závěrečném díle trilogie Šikmý kostel, jehož datum vydání si zatím vůbec netroufnu odhadnout. Jisté je, že skončí v 60. letech, tedy v čase největší zkázy původního města Karviná.

Za své knihy jsem dostala řádku ocenění, například titul Kniha roku nebo Cenu ÚSTR za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin. Všech si nesmírně cením, ale přijde mi nemístně samožerné je sem všechny vypisovat. 

Bydlím v Ostravě-Svinově, na dohled od nádraží, a mám dvě děti: Davida (20), který miluje hokej a studuje na univerzitě v Leidenu, a Zuzku (18), která hraje basket a studuje sportovní gymnázium v Ostravě. 


Partneři festivalu
Mediální partneři
Mediální podpora

Knižní festival Ostrava

Vystavující

Nakladatelé, vydavatelé, distributoři

Zóna malých nakladatelů

Knihovny, univerzity, galerie

Herní zóna / workshopy / tvůrčí dílny

Ostatní

POŘADATEL

Černá louka s.r.o.
Ostrava - Moravská Ostrava
702 00

IČ: 26879280
DIČ: CZ26879280

ŘEDITEL FESTIVALU

Jan Šumbera
+420 604 805 095
jan.sumbera@cerna-louka.cz

MANAŽERKA FESTIVALU

Jana Cyrusová
+420 606 515 666
jana.cyrusova@cerna-louka.cz

 

MARKETING FESTIVALU

Denisa Urbanová
+420 723 982 003
denisa.urbanova@cerna-louka.cz